Implanty zębowe

Implanty – kiedy wstawić?

Implanty zębowe umożliwiają odtworzenie uzębienia utraconego w wyniku uszkodzeń, urazów czy nieprawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Implant zęba to coraz popularniejsza inwestycja, która jednocześnie staje się coraz lepiej dostępna. Na sztuczny korzeń można nałożyć koronę lub mosty, a wiele osób decyduje się na uzupełnienie, którym jest proteza na implantach. Każda z możliwości daje szansę pięknego, zdrowego uśmiechu.

Implanty zębowe –  dla kogo?

Implanty zębowe pozwalają uzupełnić zarówno pojedyncze, jak i większe braki w uzębieniu. Implanty są wskazane dla osób, które:

  • nie mają kilku lub więcej zębów (zarówno sąsiadujących, jak i nie),
  • planują wykonać most protetyczny (implanty są wtedy dla niego oparciem),
  • szukają alternatywy dla protezy ruchomej.

Implanty zębów – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do założenia implantów zębów mają charakter miejscowy oraz ogólny. Pierwsza grupa dotyczy problemów związanych z jamą ustną (zbyt małe rozmiary wyrostka zębodołowego, nieprawidłowa błona śluzowa, brak przestrzeni między sąsiednimi zębami oraz między zębami górnymi i dolnymi).

Natomiast przeciwwskazania ogólne dotyczą stanu zdrowia pacjenta, zwykle o charakterze przewlekłym (cukrzyca, AIDS, uzależnienia, bruksizm, choroby psychiczne) lub takich, które wymagają leczenia (próchnica, choroby przyzębia), a po jego zakończeniu można przystąpić do zabiegu.

dr n. med. Krystian KrupskiImplantacji nie powinno się wykonywać u osób niepełnoletnich oraz kobiet w ciążymówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic

Implanty tytanowe Implanty cyrkonowe (ceramiczne)
trwałe, odporne na uszkodzenia
rzadko powodują skutki uboczne wysoka zgodność z naturalnymi tkankami
czasem zostają odsłonięte, co zmniejsza ich estetykę bardzo estetyczne

Implanty zębowe – przygotowanie do zabiegu

Przed założeniem implantów stomatolog przeprowadza z pacjentem wywiad. Na jego podstawie określa stan zdrowia pacjenta i podejmuje decyzję o dalszym leczeniu. W razie potrzeby może również zlecić wykonanie dodatkowych badań. Na tym etapie sprawdza również stan jamy ustnej. Jeśli wszystkie nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu, przedstawia pacjentowi plan leczenia. Przedstawia również koszt zabiegu. Ile kosztuje implant zęba? Cena jest zależna od rodzaju implantu, a także kosztów dodatkowych. Za sam implant należy zapłacić minimum 1800 złotych.

Implanty – przebieg zabiegu

Wszczepienie implantu poprzedza znieczulenie miejscowe. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny. Następnie stomatolog wykonuje otwór w dziąśle, w którym następnie umieszcza przygotowany implant. Sztuczny korzeń dobierany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Sam zabieg zajmuje od pół do dwóch godzin.

Pierwsza część dobiega końca, ponieważ przez następne trzy do sześciu miesięcy trwa okres rekonwalescencji, podczas której implant zrasta się z tkanką kostną. Po upływie tego czasu można nałożyć koronę, która pasuje do pozostałego uzębienia. W niektórych gabinetach wykonuje się wszystkie etapy zabiegu podczas jednej wizyty.

Implanty zębowe

Implanty – jak dbać o zęby po zabiegu?

Po zakończonym wszczepianiu implantów należy drobiazgowo przestrzegać zaleceń lekarskich, których wypełnienie zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Do dwóch godzin od zabiegu nie wolno spożywać twardych posiłków ani gorących napojów. Szkodliwe w tym czasie może być również wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Następnego dnia z kolei należy umyć zęby miękką i nową szczotką. Konieczne jest także zdezynfekowanie jamy ustnej płynem przeznaczonym do tego celu.

0 komentarzy “Implanty – kiedy wstawić?

  • Larry pisze:

    Implanty zębowe to zawsze jest dobre wyjście w przypadku uzupełnienia swojego uzębienia. Ceny mogą być droższe niż w przypadku protest czy mostów, ale zawsze najlepiej skonsultować swoją sytuację z lekarzem 🙂

  • JanuszMarowiecki pisze:

    Ja miałem leczenie kanałowe robione i musiałem usunąć zęba. Implanty to napewdę fajna sprawa. Mój wygląda identycznie jak prawdziwy 😀

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code