Korona zębowa

Korona na zęba – czym jest?

Korona na zęba – wiele się o niej słyszy, ale wciąż wielu pacjentów gabinetów dentystycznych nie ma o niej zbyt wielkiego pojęcia. Gdy stomatolog zamierza ją zakładać, często nie wiadomo z czym to się wiąże. Czym jest tak naprawdę korona na zęba i co trzeba o niej wiedzieć?

Korona na zęba – co to takiego?

Korona na zęba, zwana także popularnie przez pacjentów koronką to rodzaj uzupełnienia protetycznego stosowanego w stomatologii. Jest chętnie stosowana przez dentystów głównie dlatego, że jej założenie gwarantuje świetną i trwałą ochronę uszkodzonego zęba. Korony na zęby są zakładane również ze względów estetycznych – pozwalają na poprawę kształtu i kolorytu, dzięki czemu są wspaniałym rozwiązaniem nie tylko w przypadku zębów wymagających specjalistycznej pomocy zdrowotnej, ale także tych, które uległy zniszczeniu choćby ze względu na upływ czasu.

Korony na zęby i ich rodzaje

Korony na zęby występują w kilku rodzajach. Przede wszystkim można podzielić je ze względu na to, jaką część zęba obejmują. Można tutaj mówić o koronkach częściowe, która jak sama nazwa wskazuje zakładane są tylko na konkretną część zęba wymagającą renowacji oraz całościowe, czyli takie które oferują pełną ochronę i odbudowę zęba.

Takie uzupełnienia protetyczne można również podzielić ze względu na wykorzystane przy ich produkcji tworzywo sztuczne – wyróżniamy korony pełnoceramiczne oraz korony porcelanowe. Pierwszy rodzaj wykonany jest w całości z ceramiki i używany głównie do przednich zębów.

Dlaczego?

Korona pełnoceramiczna charakteryzuje się przede wszystkim wysokimi walorami estetycznymi, jest więc głównie używana na zęby, które w pierwszej kolejności widoczne są na przykład przy uśmiechaniu się, gdyż te muszą wyglądać po prostu dobrze.

dr n. med. Krystian KrupskiKorony pełnoceramiczne dają możliwość podmalowania, co daje szczególnie naturalny efekt i pozwala dostosować ich barwę do naturalnych zębów  – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental Clinic

Korona porcelanowa natomiast to propozycja głównie dla zębów uszkodzonych i zniszczonych chociażby przez procesy próchnicze. Użyta do produkcji takich koronek porcelana gwarantuje wysoką trwałość i doskonałe zabezpieczenie słabych zębów.

Z tego też powodu zazwyczaj stosowane są na bocznych odcinkach uzębienia.

Rodzaj korony zębowej Zastosowanie
korona częściowa stosuje się tylko na część zęba
korona całkowita stosuje się na całość zęba
korona porcelanowa stosuje się głównie do uszkodzonych zębów i odcinków bocznych
korona pełnoceramiczna stosuje się głównie do zniszczonych zębów w celach poprawy ich estetyki

Korona zębowa – jak przygotowuje się ząb?

Zanim stomatolog przystąpi do założenia korony zębowej musi najpierw odpowiednio przygotować ząb Przede wszystkim należy pamiętać, że tego rodzaju uzupełnienia protetyczne zakłada się tylko na wyleczone zęby. Gdy nie widnieje tam żaden stan chorobowy, taki zabieg polega w pierwszej kolejności na dokładnym oczyszczeniu zęba, a dalej na jego odpowiednim oszlifowaniu, tak aby można było bez trudu nałożyć koronę.

Korona na zęba i jej zakładanie

Koronę na zęba zakłada się w gabinecie stomatologicznym podczas specjalnego zabiegu. Po odpowiednim przygotowaniu zęba przez dentystę, a także wcześniejszym wybraniu i przygotowaniu koronki następuje jej montaż na zębie tego wymagającym. Zazwyczaj podczas takiego zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Ma to znaczenie głównie w przypadku procesu spiłowywania zęba, tak aby można było założyć na niego koronę. Dla wielu pacjentów istotny jest także fakt, że korony na zęby zakłada się nie tylko na prawdziwe uzębienie, ale również istnieje szansa ich montażu na implantach.

Korona zębowa

Korona zębowa – wskazania

Korona zębowa to zbawienie dla wielu pacjentów ze zniszczonymi przez różne czynniki zębami. Takie uzupełnienia protetyczne stosuje się w przypadku zębów leczonych kanałowo lub ortodontycznie oraz w innych przypadkach uszkodzonych przez wystąpienie stanów chorobowych zębów. Korony porcelanowe lub pełnoceramiczne stosuje się także do ochrony naturalnie słabych, narażonych na przykład na złamanie zębów, a także w celach ich odbudowy.

Wskazania do założenia korony zębowej:

 • zęby leczone kanałowo,
 • zęby leczone ortodontycznie,
 • zęby uszkodzone przez stany chorobowe,
 • zęby uszkodzone przez czynniki mechaniczne (na przykład: złamane),
 • zęby zniszczone, wymagające odnowy,
 • zęby słabe i szczególnie narażone na uszkodzenia.

Korona zębowa – przeciwwskazania

Korona zębowa to niewątpliwie jeden z cudów nowoczesnej stomatologii, ale niestety istnieją też pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Korony na zęby nie są zakładane między innymi w przypadku, gdy ząb został tak bardzo zniszczony, że koronka nie miałaby szansy się na nim utrzymać. Mowa tu o sytuacjach, gdy zęba pozostało zbyt mało nad dziąsłem. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku, gdy ząb jest zniszczony do dziąsła, albo nawet jeszcze głębiej.

0 komentarzy “Korona na zęba – czym jest?

 • Alina pisze:

  W moim przypadku korona na zęba sprawdziła się idealnie. Pierw myślałam, nad licówkami, ale one są stosowane raczej w mniej poważnych przypadkach niż mój

 • MartaWietkowiak78 pisze:

  Dobrze, że ktoś wymyślił takie coś jak korona na zęba bo inaczej to nie wiem czym byśmy uzupełniali nasze uzuębienie xDD

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code