Cellulit

Co to cellulit? Czym jest cellulit?

W celu właściwego zrozumienia czym tak naprawdę jest cellulit, co może pomóc w jego likwidowaniu należy przypomnieć jak zbudowana jest nasza skóra, gdyż defekt ten dotyczy właśnie jej.

Najbardziej zewnętrzna, najcieńsza warstwa skóry to naskórek. Głębszą warstwą jest skóra właściwa, którą buduje tkanka łączna z włóknami kolagenowymi, naczyniami krwionośnymi, mieszkami włosowymi, gruczołami łojowymi oraz potowymi. To warstwa decydująca o elastyczności, jędrności i sprężystości skóry, gdyż zawiera kolagen i elastynę. Najgłębiej osadzoną warstwą skóry jest tkanka podskórna. To warstwa zbudowana głównie z komórek tłuszczowych (adipocytów) o różnej wielkości, które zgrupowane tworzą tzw. zraziki tłuszczowe. To właśnie tutaj genezę ma cellulit. Cellulit jest formą lipodystrofii, zaburzeniem, które charakteryzuje się:

 • niewłaściwym i nadmiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej na poszczególnych obszarach ciała,
 • zwyrodnieniem obrzękowo-włókniejącym tkanki podskórnej, które związane jest z zaburzonym funkcjonowaniem układu żylno-limfatycznego,
 • niekorzystnymi zmianami w mikrokrążeniu tkankowym,
 • nagromadzeniem się lipidów (tłuszczów) w tkance podskórnej, co prowadzi do zwiększonego włóknienia tkanki łącznej i tworzenia twardych grudek i guzków w tkance podskórnej.

Cellulit dotyka w istotnej przewadze kobiety. Wynika to z różnic w budowie tkanki tłuszczowej, a konkretnie zrazików tłuszczowych. Etiologia cellulitu jest ponadto ściśle związana z żeńskimi hormonami płciowymi, estrogenami. Z każdym rokiem cellulit dotyka coraz większą grupę osób. Obecnie jest to ok. 85-95% kobiet. Zmiany cellulitowe obejmują najczęściej te obszary ciała, gdzie gromadzi się tłuszcz – możemy go zaobserwować na biodrach, pośladkach, udach, nogach. Wraz z wiekiem może się pojawiać cellulit na brzuchu, piersiach i ramionach. Pierwsze zmiany cellulitowe pojawiają się zwykle w okresie dojrzewania. Dotyczą zarówno osoby szczupłe, osoby z nadwagą, ale zwłaszcza osoby z otyłością. Hormony odpowiadają zwłaszcza za cellulit w ciąży (ryzyko jego wystąpienia wzrasta zwykle o ok. 20%) oraz w okresie menopauzalnym. 

Rodzaje cellulitu

Objawy cellulitu możemy zebrać w dwóch grupach:

 • subiektywne objawy: uczucie ciężkości nóg, nadmierne napięcie skóry, skurcze, mrowienia, okresowy ból o nieznacznym nasileniu,
 • zauważalne objawy w postaci „pomarańczowej skórki”: zwłaszcza nierówności i pofałdowania skóry na jej powierzchni, wgłębienia i guzki wyrastające ponad równą powierzchnię, rozstępy, przebarwienia, rozszerzone naczynia krwionośne (tzw. „pajączki”), dodatkowo – obrzęk, żylaki.

Ze względu na miejsce, w którym te objawy zauważymy, źródło ich powstawania, na stopień i zaawansowanie zmian cellulitowych, wyróżnia się cztery różne rodzaje cellulitu:

 • Cellulit twardy – dotyczy zwykle osoby młode, najczęściej aktywne fizycznie kobiety przed 25. rokiem życia. Zmiany powstają w tkance podskórnej i są twarde. Skóra zachowuje jędrność jednak jest sucha, szorstka oraz bardzo zbita. Cellulit twardy zlokalizowany jest zwykle na pośladkach, udach.
 • Cellulit miękki (wiotki) – dotyczy kobiet mało aktywnych fizycznie lub po odchudzaniu, a także kobiet ok. 40. roku życia. Skóra traci elastyczność, nabiera gąbczastego wyglądu. W dotyku dają się wyczuć guzki i zagłębienia. Takim zmianom mogą towarzyszyć teleangiektazje (tzw. „pajączki) oraz żylaki. Cellulit wiotki pojawia się na pośladkach, nogach, ale także rękach i brzuchu.  Postać wiotka może być skutkiem zaniedbanej postaci twardej.
 • Cellulit obrzękowy (cellulit wodny) – pojawia się zwłaszcza u kobiet z zaburzeniami krążenia, gdyż powstaje w efekcie nagromadzenia się wody w tkankach. Po uciśnięciu skóry palcem pozostaje czasowe wgłębienie. Skóra jest cieńsza, konsystencją przypomina ciasto. Cellulit obrzękowy to zwykle cellulit na nogach, pojawia się zwykle na kostkach, łydkach i kolanach, czasem na udach i pośladkach. Czynnikiem sprzyjającym jest znaczące obciążenie nóg, np. długotrwałe stanie lub chodzenie w butach z wysokim obcasem.
 • Cellulit lipidowy (cellulit tłuszczowy) – rozwija się w tkance podskórnej w wyniku zakłóconego metabolizmu tkanki tłuszczowej – do adipocytów dostarczane są węglowodany i kwasy tłuszczowe, które tworzą trójgliceryd. Jeśli jego rozpad nie będzie prawidłowy, cukier i tłuszcz stworzą złogi w komórkach tłuszczowych i znacznie powiększą ich rozmiar.
 • Cellulit mieszany – najczęstsza postać, która łączy cechy wyżej wymienionych postaci.

Stopnie cellulitu

W klasyfikacji cellulitu wyróżnia się cztery stopnie cellulitu, które świadczą o stadium zaawansowania zmian skórnych:

 • cellulit 1 stopnia – bruzdy widoczne są po ujęciu fałdu skórnego. Skóra nie posiada widocznych objawów, jest mniej elastyczna. Mamy do czynienia ze wzrostem przepuszczalności naczyń żylnych oraz zastojem krwi.
 • cellulit 2 stopnia – to pogłębienie objawów pierwszego etapu rozwoju cellulitu. W pozycji stojącej i leżącej nie widać zmian – skora jest gładka. Zmiany stają się zauważalne po napięciu mięśni i po uciśnięciu fałdu skórnego – głównie uwypuklenia i zagłębienia.
 • cellulit 3 stopnia – to uwypuklenia i wgłębienia widoczne w pozycji stojącej. Po ujęciu w fałd skóry widoczne są guzki i mocno odczuwalne w dotyku. Rozwijają się zwłóknienie tkanki podskórnej i zmiany w powierzchni skóry.
 • cellulit 4 stopnia – skóra jest już widocznie pofałdowana, jej ucisk może powodować dolegliwości bólowe. Dochodzi do zaburzeń naczyń żylnych. Pojawiają się stany zapalne na poziomie komórkowym.

Przyczyny cellulitu

Istnieje wiele przyczyn powstawania cellulitu. Do tej pory nie zostało ustalona konkretne, decydujące znaczenie którejś z nich. Cellulit przyczyny ma istotnie zróżnicowane i możemy je grupować następująco:

Czynniki środowiskowe:

 1. siedzący tryb życia – zmniejszenie masy mięśniowej, zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej, zwiotczenie mięśni i ścięgien,
 2. nieprawidłowe nawyki żywieniowe – nadmierne spożycie węglowodanów i tłuszczów, deficyt produktów białkowych w diecie, duże ilości soli w diecie (sól sprzyja gromadzeniu się wody),
 3. przyjmowane używki – papierosy, alkohol,
 4. zaburzenia emocjonalne – zwłaszcza stres, lęk powodują wzrost hormonów odpowiedzialnych za produkcję tłuszczu,
 5. noszenie obcisłych ubrań i butów z wysokimi obcasami.

Czynniki genetyczne:

 1. rola płci – cellulit dotyczy kobiet,
 2. predyspozycje do niewydolności żylnej,
 3. rasa – najczęściej cellulit występuje u rasy białej.

Czynniki hormonalne:

 1. nierównowaga pomiędzy poziomem estrogenów i progesteronu,
 2. przyjmowanie preparatów antykoncepcyjnych.

Zwykle przyczyny nakładają się na siebie, gdyż cellulit to defekt o niezwykle złożonej etiologii. Najczęściej odpowiada za niego szerokopojęty niezdrowy tryb życia.

Cellulit zapobieganie

Profilaktyka cellulitu to działania złożone i wielokierunkowe. W głównej mierze należy dążyć do ograniczenia czynników ryzyka do minimum. Duże znaczenie ma aktywność fizyczna. Uprawianie sportu wpływa na stan skóry. Przy wysiłku poprawia się ukrwienie mięśni, co ułatwia prawidłowe przepływy krwi w tkance tłuszczowej. Spala się tkanka tłuszczowa, poprawia się krążenie krwionośne i limfatyczne. Zostają dotlenione komórki i organizm szybko pozbywa się toksyn. Wzrost napięcia mięśniowego poprawia sprężystość skóry. Jest to ważny czynnik w profilaktyce, ponieważ nadmierne odkładanie się tłuszczu jest czynnikiem sprzyjającym zmianom cellulitowym. Prawidłowo zbilansowana, zdrowa dieta to także właściwa profilaktyka antycellulitowa. Jeśli nie będziemy przyczyniali się niezdrowym jedzeniem do zwiększenie tkanki tłuszczowej, na naszej skórze nie pojawi się “pomarańczowa skórka”. Niezmiernie ważne jest przyjmowanie przynajmniej 2-3 litrów płynów dziennie, najlepiej w formie wody niegazowanej niskozmineralizowanej. Taka ilość pozwoli wypłukać toksyny z organizmu oraz sprzyja prawidłowemu trawieniu pożywienia. Warto wyeliminować używki, które przyczyniają się do powstawania cellulitu: alkohol, papierosy. Odpowiednie kosmetyki na cellulit to także świetny profilaktyczny sposób na cellulit. Ważna jest w tym wszystkim regularność i systematyczność.

Jak się pozbyć cellulitu?

Kiedy zastanawiamy się jak zwalczyć cellulit, poszukujemy różnych rozwiązań, a te wraz z postępem kosmetologii i medycyny estetycznej są bardzo różne. Zatem co na cellulit warto stosować, aby było skuteczne? Z dostępnych rozwiązań powinniśmy wybrać taki sposób, który nam najbardziej odpowiada. Przedstawmy propozycje.

Domowe sposoby na cellulit

Nie musimy wydawać dużej gotówki, aby skutecznie rozprawić się z cellulitem. Domowe sposoby najbardziej popularne to maska z kawy, peeling kawowy. Kofeina zawarta w kawie ma skuteczne działanie ujędrniające. Kawę możemy zmieszać z ulubionym balsamem i nałożyć na skórę dotkniętą cellulitem w formie maski, a następnie zmyć. Bardziej sprawdzi się jednak peeling zmienionych obszarów skóry w formie masażu, który powinien trwać przynajmniej kilka minut. Na cellulit dobrze działają peelingi gruboziarniste, np. peeling cukrowy czy peeling z soli morskiej gruboziarnistej. Może się okazać, że w naszym przypadku te sposoby na cellulit jednak zawiodą. Oprócz domowych mieszanek możemy skorzystać z innych rozwiązań.

Ćwiczenia na cellulit. Regularna aktywność fizyczna to skuteczny sposób na cellulit. Już proste ćwiczenia mogą znacznie ograniczyć zmiany na skórze lub sprawić, że nigdy się one nie pojawią.

Ćwiczenia aerobowe, które poprawią krążenie to: aerobik, jazda na rowerze czy pływanie. Powinny być one wykonywane co najmniej dwa razy w tygodniu.

Warto wykonywać także następujące proste ćwiczenia:

Przysiady. To świetne ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach. Utrzymując proste plecy w pozycji stojącej, biodra wypychamy do tyłu w dół, tak aby stworzyć kąt prosty pomiędzy łydkami a udami. Takie ćwiczenie najlepiej wykonywać codziennie.

Brzuszki. To skuteczne typ ćwiczenia na cellulit na brzuchu. Proste, klasyczne brzuszki, czyli podciąganie głowy i klatki piersiowej w pozycji leżącej ze zgiętymi nogami w kolanach, pomagają napinać mięśnie brzucha. W efekcie spala się tkanka tłuszczowa i poprawia jędrność skóry. Najlepsze efekty dadzą trzy serie po 20-25 powtórzeń.

Joga. Kobiety trenujące jogę nie mają cellulitu. Tłuszcz znajdujący się w najgłębszej warstwie skóry “rozciąga się”. Rozbiciu ulegają komórki tłuszczowe, dzięki czemu zanika grudkowata struktura skóry. Joga eliminuje cellulit na udach i pośladkach, a także w innych miejscach.

Krem na cellullit

 

Kremy na cellulit. Skuteczna walka z cellulitem oraz sposób na zapobieganie jego powstawaniu to właściwe kosmetyki. Na rynku mamy dostępne rozmaite postacie preparatów: balsam na cellulit, serum na cellulit czy krem antycellulitowy, a także produkty w formie masek. Skuteczną formułą będzie serum, gdyż cechuje go wysoka koncentracja składników i skuteczna wchłanialność. Warto wybierać kremy antycellulitowe o bogatym, naturalnym składzie. Odpowiedni krem na cellulit powinien zmniejszać istniejące jego objawy w skórze oraz posiadać właściwości profilaktyczne. Istotne są właściwości uszczelniające naczynia włosowate w układzie krwionośnym, a ponadto kosmetyk powinien poprawiać i usprawniać mikrokrążenie limfatyczne i krwionośne, a ponadto przyspieszać i regulować metabolizm adipocytów. Takie działanie zapewniają niektóre substancje naturalne, zwłaszcza surowce roślinne, które nie tylko redukują objawy, ale przy tym ograniczają czynniki wywołujące cellulit. Substancjami usprawniającymi mikrokrążenie i aktywującymi układ limfatyczny są głównie polifenole, zwłaszcza saponiny i flawonoidy. Działają one także przeciwobrzękowo, gdyż ułatwiają wydalanie komórkowych produktów przemiany materii oraz oczyszczają organizm z toksyn. Te związki zawarte są zwłaszcza w bluszczu pospolitym, kasztanowcu zwyczajnym, algach. Składnikami regulującymi metabolizm adipocytów są przede wszystkim: kofeina, witamina C i olejki eteryczne.  Poszczególne składniki preparatów antycellulitowych powinny wzmacniać wzajemnie działanie. Warto wybierać bogate receptury, gdyż mają szerokie spektrum działania na skórę z cellulitem.

Dieta na cellulit. Aby likwidacja cellulitu była możliwa należy wprowadzić zdrową dietę. Powinna ona dostarczać duże ilości białka, przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów i tłuszczów. Dieta na cellulit powinna zachować równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Produktami kwasotwórczymi są głównie czerwone mięso i inne pochodne produkty, natomiast produktami zasadotwórczymi są warzywa i owoce. Dieta powinna zatem uwzględniać minimalnie trzy porcje warzyw i dwie porcje owoców, a ponadto produkty wielozbożowe, zwłaszcza chleb razowy, ryż brązowy, makaron razowy. Wskazane są również oleje roślinne, a także produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, np. ryby, orzechy, awokado. Powinniśmy wyeliminować czynniki, które sprzyjają zmianom cellulitowym. Przede wszystkim należy ograniczyć cukier i ilość soli. Wskazane jest eliminowanie tłuszczy zwierzęcych, a w szczególności produktów wysoko przetworzonych. Należy kontrolować skład gotowych produktów. Sztuczne barwniki i konserwanty są niedopuszczalne, jeśli chcemy zachować zdrowy wygląd skóry. Powinniśmy jeść przynajmniej cztery posiłki dziennie.

Tabletki na cellulit. Istnieją różne suplementy diety, które ułatwią usuwanie cellulitu. Zawierają one zwykle substancje mające za zadanie zredukować tkankę tłuszczową. Mogą pojawić się jednak problemy z wchłanialnością i efekt może nie być zadowalający.

Masaż i masażer na cellulit. Masaż to zabieg wykonywany rękami, poprzez głaskanie, rozcieranie, ugniatanie skóry, wzdłuż przebiegu naczyń limfatycznych niwelowane są nierówności skóry. Mechaniczne pobudzenie tkanki łącznej rozbija komórki tłuszczowe, poprawia krążenie krwi, dotlenia komórki, usuwa toksyny z tkanek, zmniejsza obrzęki. Masaż na cellulit stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Większą intensywność masażu a zarazem większą efektywność zapewni masażer na cellulit. To nowoczesne urządzenie, które jeszcze bardziej pobudzi krążenie i ujędrni skórę. Idealnie jeśli masażer do cellulitu będzie wyposażony w dodatkowe funkcje, np. podczerwień. Ceny podstawowych masażerów zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych i zabiegi masażu możemy przeprowadzać samodzielnie w warunkach domowych.

Zabiegi na cellulit

Zabiegi antycellulitowe możemy podzielić na dwie kategorie:

1 – medyczne zabiegi, wykonywane wyłącznie przez wyspecjalizowanego lekarza:

 • Mezoterapia igłowa polega na igłowym podaniu składników aktywnych do skóry. Polecana jest w zaawansowanej fazie cellulitu. Dla widocznego efektu należy przeprowadzić serię 10-20 zabiegów.
 • Lipoliza to wprowadzenie do skóry światłowodów dla transmitowania energii do tkanki podskórnej. Polecana jest na cellulit na brzuchu lub innym, małym obszarze ciała.
 • Liposukcja to odsysanie za pomocą rurek namiaru tłuszczu. Zabieg jest wykonywany dla obszarów, z których ciężko pozbyć się cellulitu w wyniku ćwiczeń. Zabieg mimo odessania tłuszczu, nie zawsze wygładza w efekcie powierzchnię skóry.
 • Karboksyterapia to wykorzystanie dwutlenku węgla do uszkodzenia adipocytów. Dla zadowalających efektów zaleca się od 10 do 15 zabiegów.

2 – kosmetyczne zabiegi, przeprowadzone przez kosmetologa lub kosmetyczkę w gabinecie kosmetycznym lub gabinecie medycyny estetycznej:

 • Cellulogia czyli lipomasaż to zabieg polegający na masażu podciśnieniowym za pomocą specjalistycznej głowicy z rolkami ruchomymi podłączonymi do rury ssącej. Zabieg ten cechuje wysoka skuteczność.
 • Jontoforeza to dostarczanie substancji czynnych w głębokie warstwy skóry z wykorzystaniem prądu elektrycznego.
 • Mezoterapia bezigłowa to nieinwazyjny sposób podania do skóry substancji leczniczych za pomocą specjalnego urządzenia wykorzystującego impulsy elektryczne.
 • Ultradźwięki to wibracje, które rozszerzają naczynia krwionośne i limfatyczne, przez co możliwe jest wnikanie leków w głąb skóry.
 • Laseroterapia wykorzystuje laser, który emituje światło wnikające w skórę i wywołujące efekt termiczny, co ułatwia transport krwi i limfy, pobudzenie aktywności komórek do regeneracji i odbudowy uszkodzonej tkanki.
 • Elektrostymulacja wykorzystuje prąd zmienny do pobudzenia krążenia i napięcia skóry.

Podsumowanie

Przed wyborem najlepszej drogi do walki z cellulitem należy ocenić rodzaj i stopień zaawansowania cellulitu. Warto zapoznać się z przyczynami, gdyż może sami stwarzamy idealne warunki do pojawienia się cellulitu. Odpowiednio zbilansowana dieta, systematyczna aktywność fizyczna oraz regularna pielęgnacja ciała z użyciem skutecznych, naturalnych kosmetyków to wielokierunkowe działania, które zawsze warto podjąć, by poprawić jędrność skóry, zmniejszyć tkankę tłuszczową i w efekcie rozprawić się z cellulitem. Cięższe postaci, które są oporne na domowe sposoby najlepiej poddać zabiegom. Decyzja o tym, co zastosujemy należy do nas.

Pomarańczowa skórka to problem dotyczący zwykle kobiet, gdyż odpowiadają za niego żeńskie hormony – estrogeny. Jest to problem natury estetycznej, ale także problem chorobowy. Wynika z zaburzeń i ze zwyrodnienia w tkance podskórnej. Współcześnie cellulit dotyczy ok. 90% kobiet. Jak nie dopuścić do jego pojawienia się i jak pozbyć się cellulitu raz na zawsze?

Często nie rozumiemy dlaczego nasza skóra jest brzydko pofałdowana i nie wiemy jak się pozbyć cellulitu. Nierówności skóry mają złożone genezę powstawania. Głównie za ich pojawienie odpowiada zgromadzony w trance podskórnej tłuszcz. We wstępnej fazie tworzenia cellulitu dochodzi do zaburzeń mikrokrążenia z zastojem w naczyniach krwionośnych oraz naczyniach limfatycznych. W efekcie dopływ składników odżywczych do komórek i odprowadzanie zbędnych produktów przemiany materii metabolicznych jest poważnie utrudnione. Dochodzi do nadmiernego gromadzenia się zbędnych produktów przemiany materii. Obrzmiałe komórki tłuszczowe tworzą wgłębienia i uwypuklenia. W zaawansowanym stadium cellulitu zachodzą poważne zmiany w budowie tkanki podskórnej.

Skuteczne sposoby na cellulit

Likwidacja cellulitu jest możliwa, jeśli spełnimy trzy warunki, które przyczynią się do wygładzenia naszej skóry. Po pierwsze to bogate kosmetyki na cellulit, po drugie odpowiednio dobrana dieta na cellulit, a po trzecie ćwiczenia na cellulit. W walce z cellulitem trzeba być systematycznym. Jeśli chcemy cieszyć się zdrową i piękną skórą warto zmienić swoje nawyki i wprowadzić zdrowy styl życia.

Kremy na cellulit

 

Kremy antycellulitowe powinny zawierać dużo składników aktywnych, aby ich działanie było w pełnie kompleksowe i zintensyfikowane.

Skuteczny krem na cellulit powinien wnikać głęboko w warstwy skóry. Powierzchniowe działanie na warstwie naskórka nie przyniesie efektów, ponieważ komórki tłuszczowe osadzone są w tkance podskórnej, która jest najgłębiej umiejscowioną warstwą skóry. Składniki kremu powinny wnikać przez naskórek, pobudzając mikrokrążenie w skórze właściwej, zbudowanej z tkanki łącznej z naczyniami krwionośnymi i włóknami kolagenowymi. Odbudowa tych ostatnich pozwoli na wygładzenie skóry i odzyskanie sprężystości. Kolagen to główny składnik tkanki łącznej, jest naturalnie występującym białkiem w organizmie, ale ubywa go z wiekiem. Dobrze zatem, jeśli preparaty na cellulit będą zawierały naturalne składniki zwiększające jego ilość, aby skóra odzyskała jędrność. Każdy krem na cellulit powinien być nakładany w formie masażu, co pobudzi skórę i ułatwi wnikanie składników odżywczych. Najlepsze rezultaty dadzą kosmetyki w postaci serum. Taka formuła jest bardziej skoncentrowana i ma lepsze działanie. Skuteczne serum na cellulit ma wielokierunkowe działanie. Innowacyjną formułą cechuje się serum antycellulitowe Vialise. Jego składniki aktywne zapewniają wielokierunkowe działanie. Przede wszystkim wpływają na poprawę mikrokrążenia. Tutaj zadziała ekstrakt z bluszczu, ruszczyka kolczastego, kasztanowca, wyciąg z alg morskich i kofeina. Odpowiednio usuną toksyny zgromadzone w skórze. Takie działanie mają ekstrakt z bluszczu, kasztanowca, wyciąg z alg morskich i kofeina. Rozbicie komórek tłuszczowych pozwoli na redukcję tkanki tłuszczowej. Odpowiadają za to ekstrakt z bylicy boże drzewko i kofeina. W serum znajdziemy także składniki nawilżające: glikol roślinny, pantenol, gliceryna, wyciąg z alg morskich, sorbitol. Nie jest to zwykły krem antycellulitowy. Składniki zostały dobrane tak, aby zagwarantować skuteczne działanie.

Przyjrzyjmy się im bliżej.

VialiseSkładniki serum Vialise:

 

 • Glikol roślinny. Zwiększa wchłanianie i intensywne działanie składników aktywnych. Sprawia, że docierają one do najgłębiej położonych warstw skóry. Ma ponadto silne działanie nawilżające.
 • Ekstrakt z bluszczu pospolitego. Napędza syntezę kolagenu, przez co umożliwia tworzenie nowych włókien kolagenowych, które odpowiadają za gęstość i sprężystość skóry. Zwiększa wnikanie w skórę innych składników aktywnych serum.
 • Ekstrakt z bylicy boże drzewko. Pobudza krążenie krwi i rozbija komórki tłuszczowe. Jest skuteczny w przypadku obrzęków, zwiększając ukrwienie skóry. Zawiera liczne witaminy, m.in. witaminę C i prowitaminę A.
 • Gliceryna. Z jednej strony dobrze nawilża skórę i zapobiega odparowaniu wody z jej powierzchni, a z drugiej strony ułatwia aplikację serum na skórze.
 • Kwas alginowy. Stymuluje rozpad tłuszczów, usuwa złogi tłuszczowe. Odpowiada za przyspieszenie metabolizmu międzykomórkowego.
 • Ekstrakt z ruszczyka kolczastego. Pobudza układ krążenia, poprawia napięcie żylne i limfatyczne, dzięki czemu niweluje zakrzepy i zastoje. Zawarte w nim saponiny chronią naczynia krwionośne i limfatyczne.
 • Ekstrakt z kasztanowca. Zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych. Spowalnia starzenie się skóry, gdyż skutecznie ją regeneruje.
 • Wyciąg z alg morskich. Ma wyjątkowo silne nawilżające działanie, gdyż jest bogactwem kwasu hialuronowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera witaminy, białka i aminokwasy. Działa odżywczo nawet w głębokie warstwy skóry.
 • Guarana. Działa odchudzająco, gdyż redukuje komórki tłuszczowe nawet o 15%. To silny antyoksydant.
 • Pantenol. Oprócz właściwości nawilżających, nadaje skórze gładkość. Wnika w jej głąb i ulega przekształceniu w kwas pantenowy, który wygładza powierzchnię skóry.
 • Sorbitol. Kolejny silnie nawilżający składnik aktywny.
 • Kofeina. Usuwa zalegające zbędne produkty przemiany materii. Reguluje gospodarkę wodną w skórze.
 • Witamina C i rutyna. Wzajemnie się uzupełniają, odpowiadają za wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych w skórze właściwej.
 • Olejek z kwiatu jogodlinu wonnego. Łagodzi podrażnienia skóry i działa ochronnie, wzmacniając ochronne funkcje skóry.
 • Naturalne olejki eteryczne – pomarańczowy, cytrynowy oraz grejpfrutowy. Skutecznie odbudowują włókna kolagenowe, a ponadto rozbijają tłuszczowe komórki.

Serum Vialise to prawdziwa bomba witaminowa i odżywcza dla skóry dotkniętej cellulitem. Brak substancji chemicznych w serum sprawia, że może być używany nawet w przypadku wrażliwej skóry.

Dieta na cellulit

Jeśli na naszej skórze pojawił się cellulit warto przyjrzeć się naszej diecie. Dieta na cellulit obejmuje zasadę zdrowego odżywiania. Zdrowe posiłki to dania oparte na warzywach i owocach. Dieta powinna dostarczać nam duże ilości białka, ograniczając spożycie tłuszczów. Pamiętajmy jednak, że istnieją zdrowe tłuszcze. Jedzmy ryby bogate w kwasy omega-3 i omega-6. Podstawą naszego codziennego jadłospisu powinny być duże dawki wody!

Ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach

Nie istnieją specjalistyczne ćwiczenia na cellulit na udach i pośladkach. Tak naprawdę większość z nich to proste ćwiczenia, które pomogą spalić tkankę tłuszczową w tych partiach ciała, które objęte są cellulitem. Nie potrzebujemy do tego specjalnych urządzeń. Oczywiście możemy też zapisać się na siłownię, fitness lub skorzystać z pomocy trenera personalnego. Zwykłe ćwiczenia w domu również powinny dać dobre efekty. Trening powinien być jednak regularny.

Przedstawione sposoby na cellulit cechuje wysoka skuteczność. Dzięki ich zastosowaniu skóra stanie się wyraźnie odmieniona i odmłodzona.  W odpowiedzi na pytanie “jak usunąć cellulit“, często pojawia się oferta gabinetów medycyny estetycznej. Oferowane zabiegi są zwykle bardzo kosztowne. Zanim wydamy mnóstwo pieniędzy na takie usługi, zaopatrzmy się w dobry kosmetyk i zacznijmy zdrowo żyć, co przełoży się nie tylko na likwidację cellulitu, ale również na nasze zdrowie.

Peeling kawowy na cellulit?

Osoby, które borykają się z problemem cellulitu coraz częściej sięgają po naturalne sposoby walki z tak zwaną “pomarańczową skórką”. Istnieje wiele metod zwalczania cellulitu. Oprócz męczących treningów czy rygorystycznych diet można zdecydować się na przyjemniejsze sposoby usunięcia cellulitu z okolic ud czy brzucha. Jednym z popularniejszych, domowych sposobów usuwania cellulitu jest peeling na bazie kawy.

Czy taki peeling przynosi pozytywne rezultaty? Zwolennicy tego rozwiązania uważają, że jest to najlepszy sposób na szybkie, tanie i skuteczne ujędrnienie skóry. Okazuje się, że taki peeling kawowy na cellulit można przygotować we własnym domu. Wystarczy jedynie zaopatrzyć się w mieloną kawę. Do wykonania peelingu kawowego potrzebna będzie jeszcze woda. Niektórzy zalecają, aby do peelingu na cellulit na bazie kawy dodatkowo dodać cynamon. Dostępne są także specjalnie przygotowane mieszanki, które można kupić na przykład za pośrednictwem Internetu. Przygotowanie takiego peelingu jest niezwykle proste: wystarczy przygotować mieszankę o takiej konsystencji, aby móc rozprowadzić ją w problematycznych miejscach.

Kawowy peeling działa na skórę niezwykle wygładzająco. Nie bez znaczenia jest również fakt, że podczas nakładania peelingu na bazie kawy należy masować uda czy brzuch. Dzięki temu problematyczne dotąd okolice są o wiele jędrniejsze a cellulit rzeczywiście znika. Oczywiście, efekty są coraz bardziej zauważalne z każdym użyciem peelingu. Podobnie, jak w przypadku stosowania balsamów ujędrniających, również peeling powinien być wykonywany minimum raz w tygodniu. Regularne wykonywanie tego typu zabiegów jest konieczne, jeśli raz na zawsze chcemy zapomnieć o problemach z “pomarańczową skórką”.

Cellulit
5 (100%) 11 Ocen Wpisu

5 odpowiedzi

  • Zgadzam się. Ja już na te drogeryjne świństwa nie mogę patrzeć, tyle tam chemii, a marketing tych firm działa bardzo dobrze i kobiety się nabierają na “cudowne” specyfiki, a później płaczą, że nie mogą pozbyć się cellulitu

 • Katarzyna_z_Mazur says:

  Jeśli chodzi o ćwiczenia to polecam robić mel b 🙂 Naprawdę wycisk niezły, ale łącząc rózne partie ciała widać już po miesiącu zmianę sylwetki 🙂
  A kosmetyki naturalne biją na głowę wszystkie inne.

 • Jak słyszę narzekania od koleżanek a potem że one “nie mają czasu” to mnie krew zalewa!!!
  Czekanie na cud to żadne rozwiązanie. Walka z cellulitem to cięzka i dłuuuuga praca 😉

  • i czasochłonna! ale masz racje, kobiety często chciałyby mieć coś na już, a cellulit jest zjawiskiem złożonym i ciężko się go pozbyć od tak ;/ no i nawet, gdy się go pozbędziemy to cellulit zawsze może wrócić.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *